Strona Główna Projekty Realizacje Informacje Strona Główna Kontakt


Projekty małych budynków mieszkalnych

Oferujemy Państwu atrakcyjne projekty domów jednorodzinnych całorocznych i letnich, wydane w Katalogu Małe Domy i nie tylko, o powierzchni użytkowej budynków nieprzekraczajścej 150 m2. Projekty przedstawionych domów jednorodzinnych zawarte zostały w palecie 40 projektów autorstwa znanych krakowskich architektów.

Może ktoś zapytać, dlaczego projekty "małych domów"? Odpowiedź jest właściwie prosta, składają się na nią dwa główne motywy. Po pierwsze dlatego, że ceny domów są bardzo wysokie. Nie każdego stać na większy dom, ba, nie stać na taki dom większości ludzi... A po drugie, w każdym niemal człowieku zakodowane jest marzenie o własnym "piede a terre" ("miejscu na ziemi") - jak mówią Francuzi - a własny, nawet mniejszy dom, jest tego marzenia najlepszym urzeczywistnieniem.

Dom zresztą nie musi być duży, z wielu powodów. Jeden z najwybitniejszych na świecie współczesnych architektów Alwar Hugo Aalto, reprezentujący słynącą z funkcjonalności domów - architekturę fińską, powiedział kiedyś: "Każdą liczącą nie więcej niż 5 osób rodzinę można pomieścić wygodnie na powierzchni 50 m2, pod warunkiem, że zostanie ona zaprojektowana indywidualnie pod potrzeby każdego z członków tej rodziny". Plany tych domów zarówno całorocznych jak i letnich wybieramy właśnie indywidualnie, mając na względzie potrzeby każdego z przyszłych mieszkańców. W dodatku dom jest to struktura cudownie rozciągliwa, elastyczna, pozwalająca na pomieszczenie niezliczonej ilości rzeczy (a to na strychu, a to w przyziemiu, a to w garażu), tak dokuczliwie uwierających na powierzchni blokowego mieszkania. Nie wspominamy już o cenach utrzymania dużych domów czy to mieszkalnych, czy to domów letniskowych. Wiadomo, że im mniejszy dom, to mniejsze koszty ogrzewania, mniej powierzchni do sprzątania, mniej kłopotów pod wieloma względami.

projekty domów jednorodzinnych     projekty domów letniskowych

Projekty małych domów mieszkalnych

Przedstawione Państwu projekty domów charakteryzują:

  wysokie walory estetyczne: projekty domów całorocznych oraz domów letniskowych mają harmonijną bryłę, spadziste dachy, nawiązują do tradycji polskiej architektury w powiązaniu z nowoczesnymi trendami na Zachodzie - są po prostu ładne. Natomiast urodę wnętrz naszych domów podkreśla fakt, że wszystkie projekty domów letniskowych i mieszkalnych przewidują usytuowanie sufitów na wysokości 2,70 do 3 metrów (nie jak w blokach 2,40 do 2,50 m), co oznacza inną perspektywę przestrzenną pomieszczeń, a więc swobodny oddech.

   rozmaitość technologii, które mogą być wykorzystane przy ich budowie (szczegóły zawierają wszystkie projekty oferowanych przez nas domów mieszkalnych i domów letniskowych), z gwarancją jednakże odpowiedniej izolacyjności termicznej, a co za tym idzie energooszczędności w eksploatacji; rozległy jest też wachlarz materiałów wykończeniowych, elewacyjnych, pokryć dachowych itp.

    funkcjonalność i elastyczność; projekty domów całorocznych i lteniskowych posiadają możliwość przestawienia ścianek działowych, a więc takiego ukształtowania powierzchni, która np. bądź poprzez duży living room pozwala na szerokie życie towarzyskie czy rodzinne, bądź poprzez większą ilość pokojów umożliwia zamieszkanie większej ilości osób niekrępująco. Plany tych domów posiadają wygodne kuchnie, a domy z poddaszem użytkowym mają po dwie łazienki.

    Projekty oferowanych budynków mieszkalnych przewidują też możliwość późniejszej rozbudowy Małego Domu, jeśli zaistnieje taka potrzeba. Nasi architekci kierowali się też rosnącymi kosztami działek - stąd podział na projekty domów parterowych - wymagających nieco większej działki i projekty domów parterowych z poddaszem uzytkowym, które przy tej samej powierzchni mieszkalnej mogą stanąć na mniejszej działce. Plany tych domów tworzone były również z uwzględnieniem uwarunkowań wynikających z kształtu działki i rzeźby terenu, stąd projekty domów uwzględniające węższe działki lub usytuowanie domu na stoku.

    Posiadamy w swojej ofercie także projekty adresowane są do inwestorów pragnących budować domy dwurodzinne, ich cechą szczególną jest wydzielenie klatek schodowych. Na koniec prezentujemy też Państwu kilkanaście rozmaitych rozwiązań garaży, które stały się dzisiaj nieodłącznym atrybutem każdego z domów.

    projekty domów jednorodzinnychprojekty domów letniskowych       

    Wszystkie projekty przedstawionych domów letnich i całorocznych zawierają konkretne opracowania wielobranżowe : architektura i konstrukcja oraz instalacje (instalacja elektryczna, gazowa, c.o., woda i kanalizacja) opracowane w formie projektu budowlanego. Ceny opracowań projektowych są umiarkowane ok. 1500 - 2100 zł, w zależności od wielkości domu. Są do nabycia w naszej Pracowni przy ul. Spokojnej 32 w Krakowie, bądź za zaliczeniem pocztowym.

    Plany mogą zawierać nieznaczne odstępstwa (w granicach paru centymetrów) od danych powierzchniowych zawartych na stronie internetowej. Znajdą Państwo też tutaj mini porady i informacje dotyczące zakupu działki, trybu uzyskiwania zezwoleń na budowę, otrzymania kredytu, zakresu dopuszczalnych zmian w projektach, mini-słowniczek pewnych terminów fachowych - słowem małe kompendium wiedzy, które może się przydać przy budowie domów.

    Życzymy Państwu miłych rozterek i gorących sporów, w chwili gdy oglądać będą Państwo plany i projekty waszych przyszłych domów mieszkalnych całorocznych bądź letniskowych. Będą one uzasadnione, jako że chodzi w końcu o jedną z ważniejszych decyzji życiowych.

    Pracownia Architektury
    Elżbieta Drużyńska